Wycieczka 7-8

15.10.2024

W roku szkolnym 2024/2025 w Publicznej Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Żytnie realizowany jest projekt Ministerstwa Finansów „Lekcje o finansach – edycja 2024”. Celem programu jest wzrost kompetencji finansowych i ekonomicznych wśród dzieci i młodzieży, aby posiadali oni wiedzę o instytucjach publicznych działających w sferze finansów. W ramach programu w klasach 7-8 we wrześniu oraz w październiku 2024 roku zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne na zajęciach z wychowawcą oraz na WOS-ie o tematach: „Budżet domowy”, „Ochrona konsumenta”, „Czy pieniądze są nam potrzebne?”. Celem zajęć było przedstawienie treści związanych z finansami, podatkami, walutami, budżetem kieszonkowym oraz rozwinięcie umiejętności praktycznych.
W ramach programu „Lekcje o finansach – edycja 2024” uczniowie byli również w Warszawie na dwudniowej wycieczce związanej z tematyką finansów.
Pierwszego dnia uczniowie rozpoczęli zwiedzanie wjeżdżając na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Tam mogli z 30 piętra podziwiać całą Warszawę. Następnie przeszli pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie mogli zobaczyć zmianę warty, która odbywa się co godzinę. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Ministerstwie Finansów, gdzie czekały na nas panie przewodniczki, aby przekazać nam wiele ciekawostek o MF oraz przeprowadzić dla nas kolejną lekcję o finansach. Mieliśmy okazję wejść do Sali Kolegialnej, w której najczęściej odbywają się konferencje prasowe. Uczniowie naszej szkoły podczas rozmowy z panią przewodniczką oraz podczas quizu wykazali się ogromną wiedzą na temat finansów.
Po wizycie w Ministerstwie Finansów udaliśmy się do Muzeum Geologicznego, o którym bardzo ciekawie opowiedział nam pilot wycieczki. Uczniowie mogli obejrzeć kilka tysięcy okazów, podzielonych na działy tematyczne: Materia Ziemi, Skamieniały świat, Historia geologiczna Polski, Surowce mineralne Polski, Magmatyzm, Metamorfizm, Sedymentacja i diageneza, Polski kamień budowlany dawniej i dziś oraz Procesy krasowe. To była bardzo duża dawka ciekawych informacji.
Po południu udaliśmy się na obiadokolację do „Cafe Zamek” oraz do hotelu Gromada, gdzie odpoczęliśmy po cały intensywnym dniu.
Drugiego dnia również czekało na nas mnóstwo atrakcji. Najpierw udaliśmy się na Cmentarz Powązkowski oraz Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Tam wspólnie z panem pilotem nasi uczniowie odkrywali tajniki historii. Kolejnym punktem wycieczki było Stare Miasto, gdzie mogliśmy kupić sobie pamiątki oraz napić się gorącej czekolady. Później udaliśmy się na obiad do „Cafe Zamek”. Po posiłku czekała na nas jeszcze jedna atrakcja związana z projektem finansowym -  Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka. Tam każdy miał możliwość podnieść sztabkę złota (12 kg), odwiedzić bankowy skarbiec, zobaczyć stare monety i poznać najnowocześniejsze technologie płatnicze.
Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w projekcie „Lekcje o finansach – edycja 2024”. Mogliśmy się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat finansów i poznać Warszawę z zupełnie innej strony. To była bardzo udana, pełna wrażeń, wycieczka.