News
Procedura korzystania ze świetlicy szkolnej
01.09.2020
Procedura korzystania ze świetlicy
§ 1
- Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
- Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, sali nr1 i sali nr7.
- W sali odległości między stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 m.
- Podczas zajęć świetlicowych obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.
- Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
- Przedmioty, sprzęty, gry planszowe znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń, piłki itp. wykorzystywane podczas zajęć świetlicowych należy czyścić lub dezynfekować.
- Uczeń posiada własne przybory, materiały papiernicze i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze .
- Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich sytuacjach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawek i rzeczy.
- W miarę możliwości zajęcia świetlicowe należy przeprowadzać na otwartym powietrzu, lecz należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Jeżeli istnieją ku temu możliwości kadrowe, do jednej grupy uczniów przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
- Jeżeli istnieją ku temu możliwości lokalowe, jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
- Rodzice chcąc odebrać ucznia ze świetlicy szkolnej oczekują na zewnątrz, bądź w punkcie odbioru. Nie przemieszczają się po budynku szkoły.
- Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość, kontakt telefoniczny.
- Rodzice zobowiązani są zawsze odbierać telefon ze szkoły. Jeżeli nie mogą odebrać w danej chwili, pilnie muszą oddzwonić.