Aktualności

100 lat NIEPODLEGŁOŚCI!

 

        W dniu 9 listopada bieżącego roku w naszej szkole odbyły się obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę . Wśród przybyłych gości znaleźli się, oprócz Wójta Gminy Żytno Mirosława Ociepy, lekarza Eligiusza Młynarczyka oraz proboszcza parafii księdza Jacka Fuliantego, świadkowie bolesnych wydarzeń historycznych, a także rodzice i dziadkowie uczniów naszej szkoły. Swoją obecnością zaszczyciła nas również pani wizytator Elżbieta Lotko. O godzinie 10.00, gdy wszyscy zaproszeni goście zajęli już swoje miejsca, rozpoczęła się część artystyczna. Na początku przedstawiliśmy nasze działania związane z obchodzonym Rokiem Niepodległej.

Do najważniejszych z tych działań należy zaliczyć: sprzątanie grobów poległych w obronie Ojczyzny na miejscowym cmentarzu, spotkanie z pisarzem - Janem Cezarym Lisem – którego książki traktują o wydarzeniach historycznych naszego regionu, programy artystyczne, liczne konkursy wiedzy oraz plastyczne i fotograficzny, wykonywanie gazetek ściennych. Następnie uczniowie zaprezentowali wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Pieśni takie jak ,,Rota", ,,Maszerują strzelcy", ,,Hej, chłopcy bagnet na broń!", ,,O, mój rozmarynie ...", ,,Legiony"  zostały odśpiewane przez poszczególne klasy, a także gości, którym udostępniono karaoke. Najważniejszą częścią uroczystości było wspólne odśpiewanie hymnu państwowego -  „ Mazurka Dąbrowskiego” - o godzinie 11.11- symbolizującej 11. dzień 11. miesiąca, czyli 11 listopada. Po występie wszyscy udaliśmy się na boisko szkolne, gdzie odbył się bieg niepodległości. Na koniec zaproszono wszystkich na kiełbaski z grilla. Uroczyste zakończenie obchodów Święta Niepodległości zostało urozmaicone wypuszczeniem w powietrze biało-czerwonych balonów symbolizujących nasze barwy narodowe.

                                                     opracowali uczniowie kl. VIII 

                                                   Filip Ciszewski i Karol Zaskórski

Poniedziałek, 14 Października 2019

MEN

EDU

EDUSEK

SIEC

BIP